Przypinki wojskowe
Wyświetlanie 1–12 z 34 wyników
-
Krzyżyk z orzełkiem legionowym wz. 1919, do wpięcia, miniatura
11,00 złMały krzyżyk z orzełkiem legionowym do przypięcia np. do klapy marynarki, bluzy mundurowej, płaszcza, itp., miniatura, kolor stary mosiądz, na metalowy pin.
-
Wilk Żołnierze Wyklęci przypinka pin kolor stare srebro
18,00 złPrzypinka w kształcie głowy wilka, symbol Żołnierzy Wyklętych 1944 – 1947 (Żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne), mocowanie na metalowy pin kolor stare srebro.
-
Przypinka wojskowa z orłem wz. 1927 kolor stare srebro
8,00 złPrzypinka WP z orłem w koronie wz. 1927 na metalowy pin kolor stare srebro śr. 22 mm (replika).
Polska przypinka wojskowa z ok. 1927-1930 roku, według wzoru 1927, ogólnego przeznaczenia, głównie jako oznaka patriotyzmu. Guzik, który posłużył do wykonania przypinki jest bardzo rzadki, ponieważ wprowadzono go w 1927 roku, ale wobec zmiany wzoru godła państwowego w grudniu 1927 roku już w następnym roku zaprzestano produkcji.
-
Złota Odznaka Honorowa NSDAP (Goldenes Parteiabzeichen der NSDAP), III Rzesza
60,00 złZłota odznaka honorowa NSDAP (oficjalna nazwa w języku niemieckim: Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP ) lub w skrócie Złota Odznaka partii (w dosłownym tłumaczeniu z skróconą niemieckiego wzoru: Goldenes Parteiabzeichen) – specjalna i prestiżowa odznaka nazistowskiej partii NSDAP. Osoby, które dekorowano tym odznaczeniem należały do elity III Rzeszy.
Były dwa rodzaje Odznak Złotych Partii:
Pierwszy rodzaj przeznaczony był dla starej gwardii (niem. Alter Kämpfer) pionierów i bojowników nazizmu w Niemczech. Tylko pierwszych 100 000 członków (numer wpisu do partii jest wygrawerowany na odwrocie), którzy przyłączyli się do partii nazistowskiej przed 1930 miało prawo ją nosić.
Kolejnymi Odznakami Złotymi Partii z inicjałami „A.H.” wybitymi na rewersie odznaczani byli członkowie NSDAP, którzy cieszyli się specjalnym zaufaniem i uznaniem Adolfa Hitlera. Każdego roku Hitler osobiście nagradzał osoby, które miały w ocenie Führera szczególne zasługi dla partii oraz III Rzeszy.
Złota odznaka honorowa partii nazistowskiej Adolfa Hitlera była oznaczona numerem 1. Wręczył ją Magdzie Goebbels w swoim bunkrze, zanim popełnił samobójstwo. Powiedziała wtedy, że to „największy zaszczyt, jaki może otrzymać Niemka”. Przypisywano jej to, ponieważ była według Hitlera „najwspanialszą matką Rzeszy”.
Odznaka Adolfa Hitlera znaleziona w bunkrze została wystawiona w rosyjskim muzeum i została skradziona podczas wystawy w 2005 roku.
Jedynymi producentami złotej odznaki partii były firmy Joseph Fuess i Deschler & Sohn, oba z siedzibą w Monachium.
źródło: Wikipedia
-
Odznaka Góra Straceń Lwów 1918 z inskrypcją kolor srebrny oksydowany
30,00 złOdznaka pamiątkowa G.S. (replika) obrońców Lwowa nadawana żołnierzom z oddziału rotmistrza Abrahama, który stworzył własny oddział na odcinku „Góry Stracenia”, zwany później „Straceńcami”. Walczyli oni z powodzeniem na różnych odcinkach Obrony Lwowa od roku 1918. Odznaka na rewersie posiada inskrypcję: „Lwów 1918 Ojczyzno Święta, bądź pozdrowiona przez tych co z dumą za Ciebie mrą”. Kolor srebrny oksydowany, na śrubkę. Nakrętka w kształcie trupiej czaszki.
-
Odznaka Sympatyka NSDAP, III Rzesza
37,00 złOdznaka używana w oddziałach NSDAP jako poparcie i pełne oddanie ideologii nazistowskiej i poparcie III Rzeszy.
-
Przypinka do klapy dla czynnych członków lub sponsorów Waffen SS (Anstecknadel für dienende Angehörige oder Geldgeber der Waffen-SS) – III Rzesza
40,00 złSS było grupą paramilitarną, która początkowo służyła jako osobista ochrona Adolfa Hitlera i innych wielkich nazistów. Założone w 1925 roku i nadal podporządkowane SA, SS rozwinęło się w elitarną siłę o specjalnych zadaniach. Od 1929 za Reichsführera SS Heinricha Himmlera pełniła funkcje policyjne w ramach NSDAP. W 1939 roku liczba członków wynosiła 240 000.
Następnie SS podjęło się takich zadań, jak wymordowanie przywódców SA, a później pilnowanie i administrowanie licznymi utworzonymi obozami koncentracyjnymi.
W procesach norymberskich SS zostało określone jako główne narzędzie terroru politycznego i uznane za organizację przestępczą.Odznaka była noszona przez członków Waffen SS jako przypinka do klapy oraz przez zasłużonych ludzi dla tej organizacji, głównie poprzez wsparcie finansowe.
-
Odznaka członka Hitlerjugend (Hitlerjugend Mitgliedsabzeichen) – III Rzesza
37,00 złHitlerjugend powstała na II Zjeździe Partii Rzeszy 3 i 4 czerwca 1926 roku w Weimarze. Do czasu dojścia NSDAP do władzy w 1933 r. Hitlerjugend była stosunkowo małą organizacją młodzieżową. Na początku członkostwo było dobrowolne. W 1933 roku wszystkie inne organizacje młodzieżowe zostały zdelegalizowane, a HJ stała się jedyną państwową organizacją młodzieżową. 1 grudnia 1936 r. uchwalono „Ustawę o Hitlerjugend”, a 25 marca 1939 r. wprowadzono „obowiązkową służbę młodzieżową”. To sprawiło, że członkostwo w Hitlerjugend było obowiązkowe. Liczba członków wzrosła z około 100 000 w 1932 r. Do 8,7 mln w 1939 r.
Pokazana tutaj odznaka członkowska Hitlerjugend (HJ) była noszona przez wszystkich członków, którzy przeszli okres próbny i „test pippingowy” od około 1929 r. Noszona była na lewej kieszeni na piersi. Ze względu na dużą liczbę odznak znanych jest wielu producentów. Mogą one nieznacznie różnić się wyglądem. Pomimo dużej liczby produkcyjnej nieuszkodzone dobre egzemplarze są stosunkowo rzadkie.
źródło: Internet
-
Odznaka partyjna NSDAP związana z dojściem Adolfa Hitlera do władzy w 1933 (NSDAP-Abzeichen Adolf Hitler 1933) – III Rzesza
37,00 złPartia NSDAP była jednym z wielu ekstremistycznych prawicowych ugrupowań politycznych, które pojawiły się w Niemczech po I wojnie światowej. Wraz z początkiem wielkiego kryzysu szybko zyskała rozgłos i znaczącą pozycję – w 1932 r. stała się najliczniejszą partią w niemieckim parlamencie.
Błyskawiczne dojście do władzy NSDAP zaczęło się w 1930 r., kiedy zdobyła ona 107 miejsc w niemieckim parlamencie, Reichstagu. W lipcu 1932 r., osiągnąwszy 230 miejsc, została najliczniejszą partią w Reichstagu. W ostatnich latach Republiki Weimarskiej (1930-1933 r.) rząd sprawował władzę na mocy dekretów, ponieważ nie miał większości w parlamencie. Polityczna i ekonomiczna niepewność oraz niezadowolenie elektoratu ze stanu rzeczy działało na korzyść NSDAP.
Wskutek masowego poparcia dla nazistów niemiecki prezydent Paul von Hindenburg mianował Hitlera kanclerzem 30 stycznia 1933 r. Zajęcie tego stanowiska przez Hitlera utorowało drogę dla nazistowskiej dyktatury po śmierci Hindenburga w sierpniu 1934 r.
Hitler był wpływowym i charyzmatycznym mówcą, który – wykorzystując poczucia gniewu i bezsilności ogromnej części wyborców – pozyskał wielu zwolenników wśrod Niemców rozpaczliwie potrzebujących zmiany. Wyborcza propaganda nazistów obiecywała wydostanie kraju z kryzysu. Naziści przyrzekali, że z powrotem ożywią niemieckie wartości kulturowe, uchylą postanowienia traktatu wersalskiego, zażegnają niebezpieczeństwo rzekomego komunistycznego powstania, dadzą Niemcom pracę i przywrócą krajowi jego „należną pozycję” światowej potęgi. Hitler i inni nazistowscy propagandyści z łatwością przekierowali gniew i strach ludności w stronę Żydów, marksistów (komunistów i socjaldemokratów) i tych, których naziści obarczali odpowiedzialnością za podpisanie rozejmu w listopadzie 1918 r. i traktatu wersalskiego oraz ustanowienie republiki parlamentarnej. Hitler i naziści często nazywali tych ostatnich „listopadowymi przestępcami”.
źródło: encyclopedia.ushmm.org
Wyświetlanie 1–12 z 34 wyników